Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty - O stomatologii

Implanty zębów Bytom

Może to nie być najłatwiejsze zadanie

Nie da się ukryć, że wielu ludzi - a w szczególności dzieci - nie lubi słyszeć terminu "dentysta". Wynika to z wielu powodów, najczęściej z niezbyt dobrych wspomnień z dzieciństwa, które blokują całe mnóstwo osób przed odwied

Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty - O stomatologii Implanty zębów Bytom
zeniem pana lub pani stomatolog. Istnieją różne sposoby, aby zmienić to niechętne podejście, nawet wśród dzieci. Może to nie być najłatwiejsze zadanie, ale nie jest też niewykonalne. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, lub poszukać opinii w internecie - tam z pewnością uda się znaleźć dobry gabinet dentystyczny oraz personel, który nie będzie budził w nikim nieprzyjemnych skojarzeń, lecz będzie otwarty, sympatyczny i wyleczy zęby dziecka (ale również i dorosłego, jeśli zajdzie taka potrzeba) bez zbędnego bólu, który zapisałby się w jego pamięci. Niestety, to właśnie przez złe doświadczenia tysiące osób obawiają się wizyty u dentysty w dorosłym życiu. Warto zatem mieć świadomość, że to bardziej problem na podłożu psychicznym, niż niechęć jako taka do specjalisty zajmującego się zdrowiem naszych zębów i że da się ją, przy odrobinie starań, u niemal każdego przezwyciężyć.


Nie ma w tym nic dziwnego

Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy dbania o higienę jamy ustnej. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu piękny uśmiech jest wizytówką człowieka. Warto zapoznać się ze wszystkimi sposobami dbania o uzębienie, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko pojawienia się ubytków.


Każdy wie, że zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie. Do tego należy je czyścić nicią dentystyczną oraz używać płynu do płukania jamy ustnej. Ważne jest także regularne chodzenie na wizyty kontrolne. Dentysta oceni, czy konieczne jest podjęcie leczenia, czy na razie nie ma takiej potrzeby. W przypadku, gdy w zębach są już ubytki dobry stomatolog szybko i bezboleśnie się nimi zajmie. Obecnie stosowane środki przeciwbólowe i nowoczesne narzędzie sprawiają, że borowanie nie jest już traumatycznym przeżyciem. Jedynie cena zabiegów może przyprawić o szybsze bicie serca. Warto rozejrzeć się na rynku usług stomatologicznych i wybrać odpowiedni gabinet dentystyczny. Należy szukać placówek cieszących się dobrą opinią, ale też posiadających przystępne ceny. W ostatecznym rozrachunku należy jednak pamiętać, że piękny uśmiech jest wart każdych pieniędzy.


Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Dlaczego warto zostać dentystą?

Nadszedł ten czas w roku, w którym wielu młodych ludzi staje przed wyborem kierunku studiów. Warto zdecydować się na przyszłościowy zwód, który będzie nie tylko przynosił satysfakcję z pracy, ale także będzie się wiązał z wysokimi zarobkami.


Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są wciąż bardzo popularne w Polsce. Trzeba mieć bardzo dużo punktów, aby się na nie dostać. Warto jednak próbować. Wybierając ten zawód należy pamiętać, że stomatolog musi ciągle się dokształcać. Jeździć na szkolenia i poznawać nowe techniki i metody leczenia. Dentysta powinien mieć także wysokie zdolności manualne. Studia na tym kierunku trwają pięć lat. Ważna na nich jest nie tylko nauka teorii, ale także praktycznych umiejętności. Po ukończeniu studiów można założyć swój gabinet dentystyczny. Ważne jest, aby dentysta miał oprócz umiejętności i wiedzy, również wysokie kompetencje społeczne. Nawiązywanie pozytywnej relacji z klientami jest bardzo ważne i owocuje pozytywnymi opiniami. Właściciel gabinetu, dbając o jego renomę, zapewni sobie stałych klientów i nigdy nie będzie musiał martwić się brakiem pracy i zarobku.


Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu

Dentyści biją na alarm. Ponad 95% dorosłych i nieco więcej niż połowa nastolatków wykazuje objawy mniej lub bardziej zaawansowanej próchnicy. Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu tkanki zęba i z czasem do jego utraty.

Nieleczone zęby nie tylko odbierają nam piękny uśmiech, ale stanowią też poważne ryzyko dla zdrowia. Każdy stomatolog potwierdzi, że powikłania w postaci choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby nerek nie należą, niestety do rzadkości. Jest się czego obawiać.

Głównym winowajcą okazuje się cukier. Cukry proste i dwucukry, czyli
sacharoza, glukoza i fruktoza po spożyciu zamieniają się w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba. Powstają ubytki i zęby zaczynają boleć. Właśnie wtedy większość z nas decyduje się odwiedzić gabinet dentystyczny. Trochę późno i leczenie nie jest już bezbolesne.

Jak chronić się przed próchnicą? Dentysta podpowiada, że najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby okazuje się
profilaktyka. Dieta z ograniczonym udziałem cukrów, staranna higiena jamy ustnej i regularne, dwa razy do roku wizyty w gabinecie dentystycznym skutecznie ochronią zęby przed tą chorobą.


infekcja dolnych dróg oddechowych zapalenie mózgu

Zęby są szczególnie ważnym elementem naszego układu trawienia - pozwalają na odgryzanie kęsów, oraz rozdrabnianiu pokarmu co sprawia, że możemy łatwiej go przełykać i trawić. Dzięki zębom możemy także swobodnie mówić, oraz uśmiechać się - pełnią one więc także funkcję estetyczną. W końcu chyba każdy z nas marzy o pięknie wyglądających, mlecznobiałych zębach i pragnie by służyły one jak najdłużej. Dlatego też musimy szczególnie dbać o stan naszego uzębienia poprzez regularne mycie zębów, nitkowanie, unikanie jedzenia słodyczy, oraz wizyty kontrolne u stomatologa. Dbanie o odpowiedni stan naszych zębów jest ważny także dlatego gdyż niezadbane i nieleczone zęby przyczyniają się do rozwoju bakterii w jamie ustnej, co z kolei prowadzi do o wiele poważniejszych powikłań, takich jak np. infekcja dolnych dróg oddechowych, zapalenie mózgu lun nerek. Wszystkie te schorzenia mogą brać się z nieleczonej próchnicy, ponieważ bakterie wytwarzające się w jej wyniku mogą swobodnie przedostawać się z jamy ustnej do innych narządów naszego ciała. Dlatego też tak ważne jest nie tylko regularne dbanie o zęby, lecz także odwiedzać co jakiś czas gabinet dentystyczny. Dentysta dogłębnie skontroluję stan naszego uzębienia, oraz doradzi nam w jaki sposób odpowiednio dbać o nasze żeby; wykona także różnego rodzaju zabiegi usprawniające ich stan - uzupełnienie braków w uzębieniu, usunięcie próchniczny lub wadliwego zęba. Warto więc zadbać o stan naszych zębów i jamy ustnej, gdyż ich zaniedbanie może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń i powikłań.